Knihovny

Knihovny vám umožní procházet katalogy knihoven pro zrakově postižené. Vybraný titul si budete moci ve zvolené knihovně přímo stáhnout, pokud do této knihovny máte přístup a v aplikaci máte nastaveny vaše přístupové údaje. Titul si můžete uložit také do záložek pro případné pozdější stažení. Katalogy můžete rovněž prohledávat podle různých parametrů a u nalezených titulů vždy uvidíte, ve které knihovně se nacházejí.

Každý stažený titul se zařadí do knihovny, která se nazývá Moje knihovna a ve které veškeré stažené tituly můžete číst, přehrávat, získávat o nich informace nebo je z knihovny vymazat.

Aplikace má integrovanou čtečku textových knih, která si pamatuje pozici, kde jste ve čtení skončili, umožňuje vyhledávat text a také vám na požádání zobrazí obsah u těch titulů, kde je to možné.

Další integrovanou funkcí je přehrávač zvukových knih, ve kterém si můžete přehrávat zvukovou knihu, časopis či film, můžete se v přehrávaném titulu posouvat, zjišťovat aktuální pozici či přeskakovat na předchozí či následující přehrávaný soubor. Po skončení přehrávání se opět uloží pozice, kde jste s přehráváním skončili.

V Nastavení si budete moci nastavit přístupové údaje pro ty knihovny, ve kterých jste zaregistrováni.

Prostředí programu

Po otevření rozšíření Knihovny například pomocí kombinace kláves Ctrl+Alt+K se budete nacházet v seznamu reprezentujícím hlavní nabídku tohoto rozšíření. V tomto seznamu si můžete pomocí šipek nahoru nebo dolů zvolit, zda se chcete podívat do vaší knihovny s dříve staženými tituly (položka Moje knihovna) nebo zda chcete procházet některou z kategorií podporovaných knihoven. V současnosti jsou podporovány tyto knihovny: Pokud si přidáte nějakou knihu do záložek, najdete v této hlavní nabídce rovněž kategorii záložky. Hlavní nabídka může obsahovat také kategorii Nové tituly a to v případě, byl-li stažen novější katalog titulů z Knihovny digitálních dokumentů. Jednotlivé kategorie můžete otevřít stiskem klávesy Enter a poté si opět šipkami prohlédnout jejich obsah. Kategorie mohou obsahovat další podkategorie, např. v kategorii Knihy mohou být obsaženy podkategorie Beletrie, Divadelní hra, Encyklopedie atd. Tyto podkategorie opět otevíráte stiskem klávesy Enter. Zpět do předchozí kategorie se vracíte stiskem klávesy Backspace nebo Escape. Můžete se také přesunout přímo do hlavní nabídky katalogu stiskem kombinace kláves Ctrl+backspace.

Když se v katalogu dostanete na seznam konkrétních titulů, bude v případě knih či filmů pro každý titul zobrazen vždy název knihy a jejího autora. V případě časopisů se dozvíte rok vydání, název a pořadové číslo. Pokud na vybraném titulu stisknete klávesu Enter, objeví se dialogové okno Co dělat, ve kterém si pomocí šipek nahoru nebo dolů budete moci zvolit, co se zvoleným titulem chcete udělat. Můžete si nechat zobrazit informace o vybraném titulu, titul stáhnout nebo jej přidat do záložek. V případě knih si také můžete nechat vyhledat další tituly od stejného autora nebo, je-li tato možnost dostupná, zobrazit celou sérii, to znamená další knihy, které s vámi vybranou knihou nějak souvisí (např. jsou součástí trilogie). Pro zrušení dialogového okna Co dělat vyberte možnost Zpět nebo stiskněte klávesu Escape či Backspace. Stisknete-li klávesu Mezerník, dozvíte se, kde se právě v katalogu nacházíte, např. uslyšíte: Knihy, Beletrie, Detektivní, povídky.

Moje knihovna

Pokud stisknete kombinaci kláves Ctrl+K nebo v hlavní nabídce zvolíte položku Moje knihovna, zobrazí se seznam všech titulů, které jste si stáhli. U rozečtených titulů bude uvedeno, kolik procent jste již přečetli. Po stisku Enter na některém z titulů si budete moci vybrat, zda titul začít číst nebo jej začít přehrávat, zda o něm zobrazit detaily a nebo zda jej z vaší knihovny smazat.

Zvolíte-li možnost Číst, otevře se čtečka a spustí se plynulé čtení od místa, kde jste dříve skončili. Zastavit a opět spustit čtení můžete klávesou Mezerník. Pokud čtení zastavíte, můžete se pohybovat v textu pomocí kurzorových kláves a standardních příkazů pro pohyb v textu.

Text můžete také prohledávat po stisku kombinace kláves CTRL+F. Můžete se také přesunout na následující výskyt hledaného textu pomocí klávesy F3 nebo na předchozí výskyt hledaného textu pomocí kombinace kláves SHIFT+F3.

Je-li text členěn na kapitoly pomocí znaku #, můžete si zobrazit jejich seznam po stisku klávesy F4. Pomocí šipek si pak vybíráte kapitolu a stiskem klávesy Enter se na zvolenou kapitolu přesunete.

V případě, kdy se titul skládá z více souborů, můžete otevřít následující soubor pomocí Ctrl+Mezerník a předchozí soubor pomocí Ctrl+Backspace.

Pokud při čtení zpozorujete, že jsou v textu vyslovovány chybně znaky s diakritikou, stiskněte klávesu F5 a text bude překódován z UTF-8 do Windows, čímž by měl být problém odstraněn.

Zpět do knihovny se vrátíte klávesou Backspace nebo Escape.

Zvolíte-li možnost Přehrát, která je dostupná u zvukových souborů (např. u komentovaných filmů v knihovně Mathilda), začne se titul přehrávat od místa, kde jste naposledy s poslechem skončili. Během přehrávání můžete použít následující klávesy:

Mezerníkspustí či pozastaví přehrávání
šipka vpravoposun o 10 sekund vpřed
šipka vlevoposun o 10 sekund zpět
Ctrl+šipka vpravoposun o jednu minutu vpřed
Ctrl+šipka vlevoposun o jednu minutu zpět
Shift+šipka vpravoposun o 3 sekundy vpřed
Shift+šipka vlevoposun o 3 sekundy zpět
Alt+šipka vpravoposun o 10 minut vpřed
Alt+šipka vlevoposun o 10 minut zpět
Ctrl+Alt+šipka vpravoposun o 5 minut vpřed
Ctrl+Alt+šipka vlevoposun o 5 minut zpět
Homepřesun na začátek přehrávaného titulu
Endpřesun na konec přehrávaného titulu
Ctrl+MezerníkSpustí přehrávání dalšího souboru v případě, že jich titul obsahuje více (např. další stopu v titulu z KTN)
Ctrl+BackspaceSpustí přehrávání předchozího souboru v případě, že jich titul obsahuje více (např. předchozí stopu v titulu z KTN)
F2ohlásí informace o uplynulém a zbývajícím čase přehrávání
Escape nebo Backspacenávrat zpět do knihovny

Aby přehrávání zvukových souborů bylo funkční, je zapotřebí mít v systému nainstalován přehrávač VLC Media Player ve 32bitové verzi.

Titul z vaší knihovny můžete vymazat také stiskem klávesy Delete.

Veškeré stažené tituly se ukládají do složky Knihovna Oko, která se nachází ve složce Dokumenty.

Vyplnění přihlašovacích údajů

Abyste mohli z knihoven stahovat tituly, je třeba vyplnit vaše přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo, které jste obdrželi při registraci. Pro vyplnění přihlašovacích údajů použijte následující postup:
  1. v hlavní nabídce programu zvolte položku Nastavení
  2. zvolte knihovnu, pro kterou chcete vyplnit údaje
  3. vyplňte své uživatelské jméno, stiskněte klávesu Tabulátor a vyplňte své heslo,
  4. stiskněte Enter, čímž nastavení potvrdíte.
Po chvíli se objeví dialogové okno potvrzující vaše úspěšné přihlášení do knihovny nebo uložení údajů, které uzavřete stiskem klávesy Enter. Aplikace si vaše přihlašovací údaje zapamatuje, takže je při práci s knihovnami již nebudete muset znovu vyplňovat.

Stažení titulu

Po vybrání požadovaného titulu stiskněte klávesu Enter a z dialogového okna Co dělat vyberte položku Stáhnout. Volba umožňující stáhnout titul bude funkční pouze v případě, kdy máte správně vyplněny vaše přihlašovací údaje do knihovny, ze které chcete titul stáhnout, a máte dostatečný počet kreditů pro stažení vybraného titulu v případě Knihovny digitálních dokumentů. Poté, co bude titul stažen, bude automaticky rozbalen, bude-li to třeba, a bude přidán do vaší knihovny.

Informace o titulu

O vybraném titulu si můžete nechat zobrazit podrobné informace a to buď volbou položky Informace o titulu v dialogovém okně Co dělat nebo stiskem klávesy F2. Okno s informacemi si můžete projít pomocí kurzorových šipek. Stiskem libovolného písmene se přesunete na řádek, který tímto písmenem začíná, a tak se můžete například stiskem písmene a rychle přesunout na řádek s anotací či autorem. Okno s informacemi uzavřete klávesou Backspace nebo Escape. Pokud si budete chtít pouze poslechnout u zvoleného titulu anotaci, můžete stisknout kombinaci kláves Ctrl+F2. Bude vám přečtena anotace k vybranému titulu, kterou následně není třeba nijak uzavírat a vy tak můžete pokračovat v prohlížení dalších titulů.

Zjištění informací o účtu

Pokud budete chtít zjistit, pod jakým účtem jste právě přihlášeni případně další dostupné detaily o účtu, stiskněte kombinaci kláves Ctrl+U nebo z hlavní nabídky zvolte položku Informace o uživateli. Objeví se textové pole, ve kterém můžete aktuální údaje o svém účtu pomocí šipek prozkoumat. Do katalogu se vrátíte stiskem klávesy Escape nebo Backspace.

Hledání v katalogu

Chcete-li v katalogu knihoven najít požadovaný titul, stiskněte kombinaci kláves Ctrl+F nebo z hlavní nabídky zvolte položku Hledání. Objeví se okno, ve kterém můžete vyplnit požadovaná kritéria vyhledávání, např. název, autor, anotace, rok vydání atd. Mezi jednotlivými políčky se přesouváte stiskem klávesy Tabulátor nebo Shift+Tabulátor, hledání zahájíte stiskem klávesy Enter. Po prohledání katalogu se objeví seznam s výsledky odpovídajícími zadaným kritériím. U každého výsledku bude uvedeno, o jakou kategorii se jedná (např. kniha, časopis, film apod.) a ve které knihovně se nalezený titul nachází (např. KDD, Mathilda, SPVK). Prohledávány jsou všechny knihovny, do výsledků hledání nejsou zahrnuty pouze položky z kategorií Zora MP3 a Zora Texty.

Aktualizace katalogu

Program při každém spuštění stahuje aktuální katalogy či kontroluje aktuálnost staženého katalogu titulů. Pokud bude zjištěna v Knihovně digitálních dokumentů nebo v KTN přítomnost novějšího katalogu, bude tento katalog automaticky stažen a vy budete informováni o tom, že byl načten nový katalog.

Katalogy jsou po spuštění načítány na pozadí a vy jste průběžně informováni o tom, které katalogy již byly načteny. Pokud otevřete některý katalog dříve než je dokončeno jeho načítání, budete na to upozorněni. Jestliže ukončíte program dříve než bude dokončeno načítání všech katalogů, bude toto načítání pokračovat i po uzavření programu až do jeho úplného dokončení, aby nedošlo k poškození datových souborů katalogů.

Přímý přístup do Mé knihovny

Pokud víte, že chcete pracovat pouze s knihami ve Vaší knihovně a nebudete potřebovat přístup do katalogu knihoven, můžete pro spuštění knihovny použít klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Shift+K, čímž se dostanete přímo do seznamu titulů, které jste dříve stáhli. Pokud si budete chtít prohlížet katalogy knihoven, bude třeba aplikaci uzavřít a spustit ji standardním způsobem.

Hlavní stránka.