RSS čtečka.
K čemu slouží a jak funguje RSS
Služba RSS vám umožňuje sledovat novinky na zvolených webových stránkách. Abyste mohli novinky pomocí služby RSS sledovat, musíte se přihlásit k odběru takového tématu RSS zpráv, které vás zajímá. Jednotlivá témata RSS zpráv se nazývají RSS kanály. Webové stránky mohou nabízet jeden či více RSS kanálů. RSS kanály nabízejí často různé zpravodajské webové stránky, přičemž některé Vám mohou umožnit přijímat zprávy z určitých oblastí rozdělených do samostatných kanálů, např. (politika, sport atd.), jiné mohou všechny informace sdružovat v jediném RSS kanálu.
Pro čtení RSS zpráv je zapotřebí čtečka RSS zpráv podobně jako např. pro čtení mailů je potřeba nějaký mailový klient jako je třeba Outlook Express. A stejně jako v mailovém programu přijímáte novou poštu, tak i ve čtečce RSS zpráv přijímáte nové zprávy z vámi vybraných kanálů. Po stažení RSS zpráv si můžete prohlédnout seznam zpráv stejně jako v mailovém programu si po stažení mailů prohlížíte, od koho a jakou jste dostali novou poštu. Pokud nějakou RSS zprávu otevřete, zobrazí se vám stručný obsah zprávy. Budete-li chtít přečíst zprávu celou, musíte ji otevřít pomocí odkazu umístěného na konci stručného obsahu zprávy. To je odlišné chování oproti práci s mailovou zprávou, kdy se vám po jejím otevření hned zobrazí zpráva celá.
Popis prostředí programu Čtečka RSS
Po spuštění programu Čtečka RSS se nacházíte v seznamu kanálů, z nichž odebíráte zprávy. Pokud program zavřete, nebude ukončen, ale pouze minimalizován do systémové lišty, aby mohl nadále hlídat vámi nastavené RSS kanály a případně vám oznamovat zprávy, které do těchto kanálů dorazily. Ze systémové lišty je možné kdykoli program znovu otevřít. K tomuto účelu může posloužit i klávesová kombinace, kterou si můžete nastavit v okně Nastavení programu na záložce Obecné.
Program Čtečka RSS má také svou aplikační nabídku, v níž naleznete všechny možnosti, které vám program nabízí. Ke každé možnosti je v nabídce uvedena také klávesová kombinace, jejímž prostřednictvím je možné zvolenou funkci provést přímo, aniž by bylo třeba hledat ji v aplikační nabídce.
Stažení nových zpráv
Nové zprávy se mohou do čtečky stahovat buď automaticky v intervalu, který si můžete nastavit v okně Nastavení programu na záložce Nové zprávy a nebo můžete kdykoli stáhnout nové zprávy ručně stiskem klávesy F5. Vždy budou staženy zprávy ze všech RSS kanálů, které jste do čtečky vložili. Pokud budete chtít stáhnout nové zprávy pouze z určitého kanálu, pak si jej vyberte v seznamu kanálů a stiskněte Ctrl+F5.
Čtení zpráv
V seznamu kanálů si pomocí šipek nahoru či dolů zvolte kanál, ze kterého chcete číst zprávy. Poté stiskněte Enter, čímž otevřete seznam zpráv ve zvoleném kanálu. Opět šipkami nahoru či dolů si vyberte zprávu, kterou si chcete přečíst. Po stisku Enter se vám otevře stručný obsah zprávy. Ten může být v závislosti na nastavení programu automaticky přečten nebo jej můžete pročítat pomocí šipek jako standardní text.
Na posledním řádku se nachází odkaz Přejít na článek, za kterým následuje název článku. Po stisku Enter se otevře internetová stránka, na níž je plné znění článku. Stránka se otevře v prohlížeči Webtext a pozice pro čtení je automaticky nastavena na začátek článku. Plynulé čtení článku můžete spustit a také zastavit klávesou Mezerník. Pokud byste chtěli otevřít článek ve svém internetovém prohlížeči, pak na odkazu Přejít na článek stiskněte Ctrl+Enter. V takovém případě však nebude kurzor nastaven na začátek článku, článek tedy bude třeba na zobrazené internetové stránce nalézt.
Budete-li se kdykoli chtít vrátit zpět, např. ze stručného popisu článků na seznam článků, či ze seznamu článků na seznam kanálů, stiskněte klávesu Backspace nebo klávesu Escape.
Budete-li si chtít přečíst stručný obsah zprávy, aniž byste museli zprávu otevírat, můžete k tomu v seznamu zpráv použít kombinaci kláves Ctrl+F2.
Jestliže v seznamu zpráv stisknete na vybrané zprávě Shift+Enter, bude přímo otevřena z internetu celá zpráva v prohlížeči Webtext.
Stisknete-li v seznamu zpráv na vybrané zprávě Ctrl+Enter, bude přímo otevřena celá zpráva ve vašem internetovém prohlížeči.
Stav zprávy
Pohybujete-li se šipkami v seznamu zpráv, můžete být v závislosti na nastavení programu slovně a zvukově informováni o tom, zda již byla právě vybraná zpráva přečtena či nikoli. Když zpráva přijde, zůstane nepřečtená do chvíle než otevřete její stručný obsah klávesou Enter nebo si jej přečtete pomocí kombinace kláves Ctrl+F2.
Ohlášení informací o kanálu či o zprávě
Po stisku klávesy F2 na vybrané zprávě v seznamu Zpráv se dozvíte, kdy byla zpráva vydána a zda již byla přečtena.
Stisknete-li F2 na kanálu v seznamu kanálů, dozvíte se, kolik je ve vybraném kanálu zpráv a kolik z nich ještě nebylo přečteno.
V seznamu kanálů můžete také stisknout Alt+Enter nebo z nabídky kanál zvolit položku Vlastnosti, která vám zobrazí dvě políčka, v jednom je název kanálu a ve druhém adresa kanálu. Tyto políčka si můžete prohlédnout pomocí šipek jako standardní text, z jednoho políčka do druhého se přepnete klávesou Tab, zpět se vrátíte kombinací kláves Shift+Tab.
Vymazání zprávy
Chcete-li vymazat zprávu, vyberte ji v seznamu zpráv a stiskněte klávesu Delete. Program se vás dotáže, zda opravdu chcete zvolenou zprávu vymazat. Odpovíte-li Ano, dojde k odstranění zprávy ze čtečky. Tento dotaz lze vypnout v okně Nastavení programu na záložce Čtení zpráv zrušením zatržení u volby Dotázat se při mazání. Poté budou zprávy odstraněny okamžitě po stisku klávesy Delete.
Při mazání můžete vybrat i více zpráv pomocí kombinace Shift+šipka dolů nebo můžete využít např. kombinaci kláves Shift+End pro výběr všech zpráv od aktuálně vybrané do konce seznamu nebo Ctrl+A pro výběr všech zpráv v právě otevřeném kanálu. Klávesa Delete pak smaže všechny takto vybrané zprávy.
V aplikační nabídce Nástroje je k dispozici také položka Smazat všechny nové zprávy, která vymaže z čtečky všechny zprávy, které byly naposledy ohlášeny jako nové zprávy resp. je-li ohlašování zpráv vypnuto, pak se bude jednat o zprávy, které byly naposledy staženy. Volbu Smazat všechny nové zprávy můžete využít třeba v případě, kdy si vyslechnete nově příchozí zprávy a žádná z nich vás nezaujme natolik, abyste si ji chtěli přečíst.
Vymazání kanálu
Rozhodnete-li se, že již nechcete odebírat zprávy z určitého kanálu, vyberte si v seznamu kanálů ten kanál, který chcete odstranit a stiskněte klávesu Delete. Budete dotázáni, zda jste si opravdu jisti. Pokud odpovíte Ano, bude odstraněn zvolený kanál a také všechny zprávy, které obsahoval. Žádné další zprávy vám již z tohoto kanálu nebudou do čtečky přicházet. Dotaz na smazání kanálu nelze vypnout.
Zobrazení zpráv
V aplikační nabídce Zobrazení můžete v podnabídce Seřadit nastavit, v jakém pořadí budou zprávy v seznamu zpráv zobrazovány. Zvolíte-li položku Od nejnovější zprávy (výchozí nastavení), bude jako první položka v seznamu zpráv (nejvíce nahoře) nejnovější zpráva a jako poslední (úplně dole) nejstarší zpráva. Zvolíte-li možnost Od nejstarší zprávy, budou zprávy zobrazeny v opačném pořadí, tedy nejstarší zpráva bude na prvním místě v seznamu (nejvíce nahoře).
Můžete si také nechat zobrazit pouze ty zprávy, které jste ještě nečetli a to zvolením položky Zobrazit pouze nepřečtené v aplikační nabídce Zobrazení. Pokud se budete chtít vrátit ke zobrazení všech zpráv tedy i těch přečtených, zvolte v aplikační nabídce Zobrazení položku Zobrazit vše.
Přidání kanálu
Před započetím přidávání nového kanálu se přesuňte do seznamu kanálů. Pro přidání nového kanálu, jehož zprávy chcete odebírat, slouží položka Nový v nabídce Kanál. Po vyvolání této položky či po stisku kombinace kláves CTRL+N se otevře okno pro přidání nového kanálu. Budete vyzváni, abyste do editačního pole vložili adresu kanálu, který chcete přidat. Znáte-li adresu RSS kanálu, napište ji (či vložte ze schránky) a stiskněte Enter. Budou načteny všechny aktuální zprávy, které vámi přidaný kanál obsahuje, kanál bude automaticky pojmenován a vy budete v seznamu kanálu přesunuti na tento nově přidaný kanál.
Pokud adresu kanálu neznáte, přesuňte se klávesou Tabulátor z editačního pole na tlačítko Ze serveru a stiskněte jej pomocí klávesy mezerník. Budou vám nabídnuty kategorie RSS kanálů, které jsme pro vás připravili. Zvolte si pomocí šipek nahoru či dolů kategorii, k která vás zajímá a stiskněte Enter. Poté si šipkami nahoru či dolů zvolte konkrétní kanál dle vašeho zájmu a stiskem klávesy Enter jej přidejte do vaší čtečky. Budou načteny všechny aktuální zprávy, které vámi přidaný kanál obsahuje, kanál bude automaticky pojmenován a vy budete v seznamu kanálu přesunuti na tento nově přidaný kanál.
Pokud potřebujete přidat vlastní zdroj RSS, postupujte takto. Na dané stránce, zobrazené například v Internet Exploreru, přejděte na
odkaz obvykle označený jako RSS. Stiskněte ENTER (nebo klikněte). Prohlížeč by měl zobrazit seznam RSS zpráv. V takovém případě
přejděte klávesou F6 na adresní řádek, který je přitom vybrán. Stiskněte CTRL+C pro vložení údaje adresy do schránky. Pak přejděte
do RSS čtečky, stiskněte CTRL+N pro zadání nového kanálu a stiskněte CTRL+V. Údaj adresy se vloží do editačního pole dialogu
Nový kanál. Potvrďte klávesou ENTER. Zvolený kanál se načte.
Prohledávání zpráv
Chcete-li najít zprávu obsahující určitý text, můžete zvolit z nabídky Úpravy položku Prohledat nebo můžete stisknout kombinaci kláves Ctrl+F. Do políčka, které se objeví, zadejte hledaný text a stiskněte Enter. Budete přesunuti na první zprávu obsahující zadaný text. Chcete-li najít další zprávu s tímto textem, zvolte z aplikační nabídky položku Najít další nebo stiskněte klávesu F3. Chcete-li se vrátit k předchozímu výsledku, zvolte z aplikační nabídky Úpravy položku Najít předchozí z aplikační nabídky Úpravy nebo stiskněte kombinaci kláves Shift+F3.
Automatické ohlašování nových zpráv
Program Čtečka RSS může být nastaven tak, aby vám přečetl titulky aktuálních zpráv jakmile do čtečky dorazí. Není třeba, abyste měli čtečku otevřenou, stačí, když bude na systémové liště, kam se umístí automaticky po každém jejím zavření či je-li nastavena tak, aby se spouštěla po startu počítače.
Zprávy jsou čteny prostřednictvím SAPI5 hlasů zcela nezávisle na tom, jaký hlas máte nastaven ve vašem odečítači a v programech Asistenta.
Ohlašování nových zpráv můžete přerušit pomocí kombinace kláves CTRL+Shift. Tato kombinace byla zvolena z toho důvodu, abyste ve chvíli, kdy vám Čtečka RSS začne ohlašovat nové zprávy, mohli pomocí klávesy CTRL přerušit promluvu vašeho odečítače a dobře tak rozuměli ohlašování nových zpráv.
Pokud v průběhu ohlašování nových zpráv stisknete klávesu pravý Alt, přerušíte aktuálně ohlašovanou zprávu a přeskočíte na ohlášení zprávy další.
Pro nastavení způsobu automatického ohlašování nových zpráv slouží záložka Nové zprávy v okně Nastavení programu, které bude popsáno níže. Můžete zde nastavit, zda chcete ohlásit počet nových zpráv, zda chcete ohlašovat titulky zpráv, jestli přehrávat zvuk před zahájením ohlašování nových zpráv, mezi jednotlivými zprávami a na konci zpráv. Můžete také zcela vypnout ohlašování nových zpráv.
Na záložce Filtr v okně Nastavení programu (více informací opět viz níže) můžete nastavit kanály, u kterých budou příchozí nové zprávy automaticky ohlašovány. Pokud zpráva přijde do jiného než do vámi nastaveného kanálu, nebude ohlášena. Na stejné záložce můžete také nastavit text, který musí být obsažen v titulku zprávy, aby vám byla automaticky ohlášena, ostatní zprávy vám ohlašovány nebudou.
Nastavení hlasu pro nové zprávy
Zvolením položky Nastavení hlasu pro nové zprávy v aplikační nabídce Nástroje či stiskem klávesy F11 se otevře okno, ve kterém můžete nastavit parametry hlasu, který vám bude předčítat nové zprávy. Můžete nastavit jak samotný hlas (pouze SAPI5) tak i jeho výšku, rychlost a hlasitost.
Práce se složkami
Pro lepší přehlednost si můžete zprávy roztřídit do vlastních složek. Nejprve je třeba vytvořit složku, poté je možné do této složky kopírovat či přesouvat jednotlivé zprávy.
Vytvoření nové složky
Chcete-li vytvořit novou složku, stiskněte klávesu F7. Zadejte název složky a stiskněte Enter. Bude vytvořena prázdná složka zadaného jména.
Kopírování zpráv do složky
Vyberte si zprávu nebo zprávy, které chcete zkopírovat do určité složky. Poté stiskněte Ctrl+C. Objeví se seznam složek, do kterých můžete zprávy zkopírovat. Vyberte si pomocí šipek nahoru nebo dolů složku a stiskněte Enter. Proběhne kopírování. Zprávy tedy zůstanou v původním umístění a budou se rovněž nacházet i ve vybrané složce.
Přesouvání zpráv do složky
Vyberte si zprávu nebo zprávy, které chcete přesunout do určité složky. Poté stiskněte Ctrl+X. Objeví se seznam složek, do kterých můžete zprávy přesunout. Vyberte si pomocí šipek nahoru nebo dolů složku a stiskněte Enter. Proběhne přesun. Zprávy tedy budou z původního umístění odstraněny a budou k dispozici již jen ve vybrané složce.
Nastavení programu
Chování programu Čtečka RSS můžete ovlivnit řadou různých nastavení. Okno Nastavení programu vyvoláte z aplikační nabídky Nástroje zvolením položky Nastavení programu nebo stiskem klávesy F12.
Okno Nastavení programu se skládá zněkolika záložek, z nichž každá obsahuje různé nastavovací
prvky. Následuje seznam nastavovacích prvků a jejich popis.
Záložka Obecné:
Spustit po startu (zatrženo/nezatrženo):
pokud bude tato volba zatržena, bude se Čtečka RSS spouštět při startu počítače. Bude spuštěna minimalizovaná na systémové liště a bude hlídat nové zprávy ve vybraných kanálech.
zobrazit dotaz při uzavření (rozbalovací seznam):
v tomto seznamu si šipkou nahoru nebo dolů můžete zvolit, jak se bude program chovat při jeho uzavírání. Volba Zobrazit dotaz při uzavření zajistí, že se vás při zavírání program zeptá, co chcete udělat, zda program ukončit nebo jej skrýt na systémovou lištu. Volba Ukončit při uzavření zajistí při zavírání programu jeho ukončení bez dotazu a volba Skrýt při uzavření zajistí při zavírání programu jeho minimalizaci na systémovou lištu bez dotazu.
Horká klávesa okna:
slouží pro nastavení kombinace kláves, která otevře program Čtečka RSS ve chvíli, kdy je minimalizován na systémové liště. Pro nastavení této kombinace kláves se přesuňte na políčko Horká klávesa okna a požadovanou kombinaci kláves stiskněte.
Smazat horkou klávesu:
toto tlačítko vymaže kombinaci kláves, která byla stisknuta v políčku Horká klávesa okna.
Horká klávesa čtení zpráv:
slouží pro nastavení kombinace kláves, kterou můžete stisknout pro zopakování naposledy ohlášených nových zpráv.
Smazat horkou klávesu:
toto tlačítko vymaže kombinaci kláves, která byla stisknuta v políčku Horká klávesa čtení zpráv.
Výběr poštovního programu:
tímto přepínačem můžete nastavit, zda bude při posílání zpráv pomocí funkce Odeslat zprávu mailem dostupnou také na stisk kombinace kláves Ctrl+E použit program Oko mail nebo výchozí poštovní program v systému Windows, což může být např. program Windows Live Mail, Outlook Express atd.
Záložka Čtení zpráv:
Ohlašovat datum (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude při pohybu v seznamu zpráv u každé zprávy ohlášeno kromě jejího titulku také datum, kdy byla zpráva vydána.
Přečtení zprávy po otevření (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude po otevření zprávy její stručný obsah automaticky přečten.
Dotázat se při mazání (zatrženo/nezatrženo):
pokud tato položka nebude zatržena, budou po stisku klávesy Delete zprávy vymazány okamžitě, tedy bez dotazu na smazání zprávy.
Přehrát zvuk nepřečtené zprávy (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, je při pohybu v seznamu zpráv před nepřečtenou zprávou přehrán krátký zvuk.
Ohlásit stav nepřečtené zprávy (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, je při pohybu v seznamu zpráv před nepřečtenou zprávou ohlášeno slovo nepřečteno.
Ohlásit obsah zprávy v seznamu (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude při pohybu v seznamu zpráv automaticky ohlášen kromě titulku zprávy také její stručný obsah.
Pamatovat nastavení zobrazení (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude si program pamatovat nastavení položek v aplikační nabídce Zobrazení. Jedná se o nastavení řazení zpráv a o nastavení, zda budou zobrazovány všechny nebo pouze nepřečtené zprávy.
Záložka Nové zprávy:
Stáhnout nové zprávy po startu (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, čtečka stáhne všechny zprávy okamžitě po jejím spuštění.
Interval kontroly nových zpráv:
můžete nastavit interval pro automatickou kontrolu a stahování nových zpráv. Interval se nastavuje v minutách, hodnotu měníte pomocí šipek nahoru a dolů.
Úvodní zvuk nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda bude před ohlášením nových zpráv přehrán zvuk.
Oddělovací zvuk u nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda mezi jednotlivými ohlašovanými titulky nových zpráv zazní oddělovací zvuk.
Koncový zvuk u nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda bude přehrán zvuk za poslední ohlášenou novou zprávou.
Ohlásit počet nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude před ohlašováním nových zpráv oznámen celkový počet nových zpráv.
Ohlásit titulky nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda budou ohlašovány nové zprávy. Můžete si tak například nastavit, aby byl ohlašován pouze počet nových zpráv a nikoli zprávy samotné a to tak, že zatrhnete volbu Ohlásit počet nových zpráv a zrušíte zatržení u volby Ohlásit titulky nových zpráv.
Záložka Filtr:
Text filtru:
zadáte-li nějaký text filtru, budou ohlašovány pouze titulky takových nových zpráv, které obsahují vámi zadaný text.
Řešení potíží.
Spolehlivost a funkčnost čtečky je do jisté míry ovlivněna kvalitou a dodržovanými standardy načítaných zdrojů.
Bližší určení problému je pak důležité pro poskytovanou podporu firmou ACE Design.
Proto je možné nastavit program tak, aby postup načítání ukládal do kontrolního souboru.
To lze nastavit úpravou řídícího souboru RSS.INI. Soubor je možné otevřít pomocí položky Datové soubory
ve skupině Asistent, v nabídce Start. Najdete jej ve složce RSS.
Záznam určující jméno souboru umístěte v souboru do sekce [Rss], například:
LogFile=C:\rss-log.txt
Pozor, soubor se nemaže, což znamená, že se každým novým načtením zvětšuje. Použijte tedy toto
nastavení jen pro získání kontrolního výpisu, pak jej vymažte.
Konec nápovědy.
Přejít na Obsah