Rádio.
Aplikace Rádio Vám umožní poslech internetových rádií. Můžete si vybrat z již připravené rozsáhlé databáze stanic nebo můžete přidávat stanice vlastní. Stanice je možné třídit do skupin, přidávat do oblíbených stanic a také lze 10 nejpoužívanějších stanic přiřadit pod číselné klávesy 1 až 10.
K tomu, abyste mohli poslouchat internetová rádia, potřebujete připojení k síti Internet. Pokud toto připojení nebude dostatečně rychlé či bude-li síť krátkodobě hodně zatížena, může v průběhu poslechu dojít k přerušování přehrávání zvolené stanice.
Výběr stanice
Po spuštění programu se nacházíte v seznamu skupin, do nichž jsou internetová rádia roztříděna. Na prvním místě v tomto seznamu vždy naleznete skupinu Oblíbené, do níž si můžete přidávat vaše oblíbené stanice.
V seznamu skupin se můžete pohybovat pomocí šipek nahoru či dolů, na seznam stanic, které obsahuje zvolená skupina se dostanete stiskem klávesy Enter. Zpět do seznamu skupin se vrátíte stiskem klávesy Backspace.
V seznamu stanic se opět můžete pohybovat pomocí šipek nahoru či dolů. Přehrávání stanice spustíte stiskem klávesy Enter.
Poznámka: spuštění stanice může chvíli trvat.
Chcete-li se přepnout na jinou stanici, zvolte ji opět pomocí šipek a stiskněte klávesu Enter pro její spuštění.
Ztlumení přehrávání stanice
Aktuálně přehrávanou stanici můžete ztišit (vypnout zvuk) pomocí klávesy mezerník či zvolením položky Ztlumit zvuk v aplikační nabídce Přehrávání. Zvuk znovu zapnete Opětovným stiskem klávesy mezerník či volbou položky Zapnout zvuk v aplikační nabídce Přehrávání.
Úprava hlasitosti přehrávané stanice
Chcete-li snížit hlasitost přehrávané stanice, stiskněte klávesu Page Down. Tím dojde ke snížení hlasitosti o jeden stupeň. Opětovným stiskem klávesy Page Down dojde k dalšímu snížení hlasitosti o jeden stupeň.
Pro zvýšení hlasitosti stiskněte klávesu Page Up, čímž dojde ke zvýšení hlasitosti o jeden stupeň. Každým dalším stiskem klávesy Page Up dojde k opětovnému zvýšení hlasitosti o jeden stupeň.
Hlasitost lze upravovat v rozmezí stupňů 0 (zcela vypnutý zvuk) až 10 (nejhlasitější zvuk).
Úprava hlasitosti přehrávané stanice nemá žádný vliv na hlasitost hlasového výstupu ani ostatních zvuků.
Přidání nové stanice
Budete-li chtít přidat novou stanici, nejprve zvolte skupinu, do níž chcete novou stanici přidat a otevřete ji, abyste se dostali do seznamu stanic, které vámi zvolená skupina obsahuje. Poté pro přidání nové stanice stiskněte kombinaci kláves Ctrl+N nebo vyberte položku Přidat stanici z aplikační nabídky Stanice.
Budete vyzváni, abyste vložili název nové stanice. Napište jméno nově přidávaného rádia a stiskněte klávesu Enter. Budete vyzváni, abyste vložili adresu nové stanice. Vložte adresu stanice a stiskněte Enter. Dojde k přidání stanice do skupiny, v níž se právě nacházíte a vy budete na tuto nově přidanou stanici automaticky přesunuti.
Přejmenování stanice
Pro přejmenování stanice stiskněte na zvolené stanici klávesu F6 nebo vyberte položku Přejmenovat stanici z aplikační nabídky Stanice. Objeví se editační pole, do něhož můžete vložit nový název stanice případně pomocí šipek vlevo a vpravo se posouvat v názvu původním, který můžete upravit podle vašeho přání. Po stisku klávesy Enter dojde k přejmenování vybrané stanice. Operaci můžete zrušit klávesou Escape.
Přidání nové skupiny
V aplikaci Rádio můžete přidat novou skupinu, do níž poté můžete přidávat nové vlastní stanice.
Postup přidání nové skupiny je shodný s postupem pro přidání nové stanice s tím rozdílem, že jej budete provádět v seznamu skupin, nikoli v seznamu stanic.
Pro přidání nové skupiny se přesuňte do seznamu skupin a stiskněte kombinaci kláves Ctrl+N nebo zvolte položku Přidat skupinu v aplikační nabídce Skupina. Budete vyzváni, abyste vložili název nové skupiny. Napište název skupiny a stiskněte klávesu Enter. Dojde k vytvoření nové prázdné skupiny.
Operaci lze zrušit pomocí klávesy Escape.
Přejmenování skupiny
Pro přejmenování skupiny stiskněte na vybrané skupině klávesu F6 nebo zvolte položku Přejmenovat skupinu v aplikační nabídce Skupina. Objeví se editační pole, do kterého můžete zadat nové jméno skupiny případně pomocí šipek vlevo a vpravo se posouvat v názvu původním, který můžete upravit podle vašeho přání.. Po stisku klávesy Enter dojde k přejmenování skupiny. Operaci můžete zrušit stiskem klávesy Escape.
Vymazání skupiny
Budete-li chtít určitou skupinu vymazat, vyberte ji v seznamu skupin a stiskněte klávesu Delete či vyberte položku Vymazat skupinu z aplikační nabídky Skupina. Budete dotázáni, zda chcete vybranou skupinu Vymazat. Klávesou Tabulátor se přesuňte na tlačítko Ano a stiskněte klávesu Enter. Operaci můžete zrušit klávesou Escape.
Pozor! Pokud byla ve vybrané skupině nějaká internetová rádia, budou tato rádia odstraněna spolu se zvolenou skupinou.
Přidání stanice mezi oblíbené stanice
Abyste se lépe orientovali ve velkém množství dostupných internetových rádií, můžete si ty stanice, které nejčastěji posloucháte, přidat do skupiny Oblíbené a poté vybírat jen mezi těmito stanicemi.
Pro přidání stanice mezi oblíbené zvolte stanici, kterou chcete k oblíbeným přidat a stiskněte klávesu Ctrl+D a nebo zvolte položku Přidat do oblíbených z aplikační nabídky Stanice. Budete dotázáni, zda chcete přidat vybranou stanici do oblíbených stanic. Klávesou Tabulátor se přesuňte na tlačítko Ano a stiskněte Enter. Tím dojde k přidání vámi zvolené stanice do oblíbených stanic a vy se vrátíte zpět do seznamu stanic.
Přehrání oblíbené stanice
Chcete-li spustit některou ze stanic, které jste si přidali mezi oblíbené stanice, zvolte v seznamu skupin skupinu Oblíbené. Abyste mohli tuto skupinu snadněji nalézt, bude se vždy nacházet na prvním místě v seznamu skupin.
Po stisku klávesy Enter na skupině Oblíbené si můžete pomocí šipek nahoru či dolů prohlédnout stanice, které jste přidali k oblíbeným a spustit přehrávání libovolné z nich pomocí klávesy Enter.
Vymazání stanice z oblíbených položek
Chcete-li odstranit některou stanici z oblíbených položek, přejděte do skupiny Oblíbené, vyberte stanici, kterou chcete vymazat a stiskněte klávesu Delete nebo vyberte položku Vymazat stanici z aplikační nabídky Stanice. Budete dotázáni, zda chcete z oblíbených vymazat vámi vybranou stanici. Klávesou Tabulátor se přesuňte na tlačítko Ano a stiskněte Enter. Pro zrušení této operace stiskněte klávesu Escape.
Poznámka: vymažete-li stanici z oblíbených stanic, zůstane stále zachována v příslušné skupině, z níž jste ji do oblíbených stanic přidali.
Vymazání stanice
Budete-li chtít zcela odstranit některou stanici, přesuňte se na zvolenou stanici a stiskněte klávesu Delete nebo zvolte položku Vymazat stanici z aplikační nabídky Stanice. Budete dotázáni, zda chcete vybranou stanici vymazat. Stiskněte klávesu Tabulátor pro přesun na tlačítko Ano a pak stiskněte Enter. Tím dojde k úplnému odstranění zvolené stanice.
Poznámka: pokud tento postup provedete ve skupině Oblíbené, bude stanice odstraněna z oblíbených stanic, stále ji však můžete nalézt ve skupině, ze které jste stanici mezi oblíbené stanice přidali.
Zjištění jména a zdroje stanice
Budete-li chtít zjistit adresu určité stanice či prozkoumat její název, stiskněte na zvolené stanici kombinaci kláves ALT+Enter nebo zvolte položku Vlastnosti z aplikační nabídky Stanice. Otevře se okno, ve kterém je editační políčko s názvem stanice a další editační políčko se zdrojem, tedy adresou, z níž se rádio přehrává. Mezi editačními políčky se můžete přesunout pomocí klávesy Tabulátor, v jednotlivých políčcích se můžete pohybovat pomocí šipek vlevo a vpravo a prozkoumat tak název či zdroj zvoleného rádia.
Okno s vlastnostmi vybrané stanice můžete uzavřít stiskem klávesy Escape.
Přidání stanice na zvolenou předvolbu
Můžete si přidat 10 nejoblíbenějších stanic pod číselné klávesy v horní řadě klávesnice a poté se stiskem konkrétního čísla přepnout přímo na stanici, kterou chcete právě poslouchat.
Chcete-li určitou stanici přidat na některou z deseti předvoleb, vyberte ji v seznamu stanic a stiskněte klávesu Shift spolu s číslem, pod které chcete stanici přidat. Např. budete-li chtít přidat stanici na předvolbu 1, stiskněte na zvolené stanici kombinaci kláves Shift a číslo 1, tedy na české klávesnici znak +. Program Rádio vám ohlásí, že vámi zvolená stanice byla přidána na vámi vybranou předvolbu.
Jednotlivé předvolby můžete nastavovat také v aplikační nabídce Předvolby, v podnabídce Nastavit předvolby.
Spuštění stanice pomocí předvolby
Budete-li chtít spustit stanici, kterou jste předtím umístili na určitou předvolbu, stiskněte příslušnou číslici v horní řadě klávesnice. Pozor, číslici stiskněte bez klávesy Shift či jiného přeřaďovače. Dojde ke spuštění stanice, kterou jste pod danou předvolbu uložili. Například budete-li chtít spustit stanici uloženou na předvolbě 1, stiskněte klávesu + v horní řadě klávesnice.
Jednotlivé předvolby můžete vyvolávat také z aplikační nabídky Předvolby.
Ukončení přehrávání
Přehrávání rádia se ukončí po uzavření programu pomocí kombinace kláves Alt+F4 nebo zvolením položky Ukončit v aplikační nabídce Program.
Minimalizace Rádia do systémové lišty
Pokud budete chtít poslouchat rádio při práci v jiných aplikacích, můžete jej minimalizovat do systémové lišty, abyste jej neměli mezi spuštěnými aplikacemi při přepínání pomocí kombinace kláves Alt+Tabulátor. Minimalizaci rádia můžete provést stiskem kombinace kláves CTRL+F4 nebo zvolením položky Skrýt z aplikační nabídky Program.
Do takto minimalizovaného rádia se můžete dostat buď stiskem klávesy Enter na položce Rádio na systémové liště nebo speciální kombinací kláves, kterou si sami nastavíte v okně Nastavení programu.
Nastavení programu
Do okna Nastavení programu se dostanete stiskem klávesy F12 nebo zvolením položky Nastavení programu z aplikační nabídky Nástroje.
Okno Nastavení programu obsahuje následující možnosti:
Horká klávesa:
slouží pro nastavení kombinace kláves, která otevře program Rádio ve chvíli, kdy je minimalizován na systémové liště. Pro nastavení této kombinace kláves se přesuňte na políčko Horká klávesa a požadovanou kombinaci kláves stiskněte.
Smazat horkou klávesu:
toto tlačítko vymaže kombinaci kláves, která byla stisknuta v políčku Horká klávesa.
zobrazit dotaz při uzavření (rozbalovací seznam):
v tomto seznamu si šipkou nahoru nebo dolů můžete zvolit, jak se bude program chovat při jeho uzavírání. Volba Zobrazit dotaz při uzavření zajistí, že se vás při zavírání program zeptá, co chcete udělat, zda program ukončit nebo jej skrýt na systémovou lištu. Volba Ukončit při uzavření zajistí při zavírání programu jeho ukončení bez dotazu a volba Skrýt při uzavření zajistí při zavírání programu jeho minimalizaci na systémovou lištu bez dotazu.
Konec nápovědy.
Přejít na Obsah