OkoAndroid.

Aplikace OkoAndroid slouží k propojení Asistenta s mobilním telefonem či tabletem s operačním systémem Android, jehož prostřednictvím je pak možné provádět různé akce v rámci Asistenta pomocí hlasových příkazů, z Asistenta vytáčet na připojeném mobilním telefonu čísla kontaktů uložená v Telefonním seznamu a posílat těmto kontaktům SMS zprávy psané na počítači případně obsluhovat PC pomocí gest prováděných na dotykovém displeji zařízení. Obsluha prostřednictvím dotykových gest bude funkční pouze tehdy, je-li spolu s programovým vybavením Asistent nainstalován odečítač Winmonitor. Možnost ovládat některé funkce Asistenta pomocí hlasových příkazů přináší uživatelům další alternativu pro obsluhu programů Asistenta, což mohou ocenit například i uživatelé se sníženou pohybovou schopností. Ovšem i uživatelé, kteří standardně využívají klávesnici pro obsluhu počítače mohou hlasové příkazy s výhodou využít, protože mnohdy zkracují počet potřebných úkonů k provedení určité operace, v řadě případů dokonce zpřístupňují funkce, které prozatím v jiné formě nejsou v Asistentu dostupné.

Co potřebujete ke spolupráci Asistenta se zařízením s operačním systémem Android

K tomu, aby vaše zařízení mohlo spolupracovat s Asistentem budete potřebovat:

Spárování počítače s mobilním zařízením

Zapněte Bluetooth na vašem zařízení a zkontrolujte, zda je zařízení viditelné pro ostatní zařízení případně nastavte jeho dočasnou viditelnost. Toto nastavení je možné provést v Nastavení, položka Bluetooth.
Na počítači zvolte Přidat zařízení Bluetooth, což může být položka dostupná po vyvolání kontextové nabídky na tlačítku Zařízení Bluetooth nacházejícího se na systémové liště,
ze seznamu zařízení vyberte vaše mobilní zařízení a stiskněte tlačítko Spárovat,
poté se na vašem zařízení pravděpodobně objeví výzva k zadání číselného kódu, který se zobrazí na počítači, zadejte jej a dojde ke spárování vašeho mobilního zařízení s počítačem.

Stažení, instalace a nastavení aplikace Asistent Link do mobilního zařízení

Na mobilním zařízení v aplikaci Obchod Play vyhledejte a nainstalujte program Asistent Link, případně jej můžete nainstalovat i z PC z této adresy:
Asistent Link na GooglePlay
V aplikaci Asistent Link poté otevřete aplikační nabídku, zvolte položku Nastavení, poté Spárovaná zařízení a ze seznamu vyberte váš počítač, na kterém máte nainstalovaného Asistenta. Aplikace si pro příště nastavení zapamatuje.

Nastavení a spuštění aplikace OkoAndroid

Spusťte Asistenta a ze skupiny Příslušenství vyberte OkoAndroid. Z hlavní skupiny můžete pro spuštění aplikace OkoAndroid rovněž stisknout F6 a poté F8. Z aplikační nabídky zvolte položku Nastavení a poté Spárovaná zařízení. Ze seznamu vyberte vaše mobilní zařízení, které chcete s Asistentem propojit. Pokud jste již nastavili a spustili aplikaci Asistent Link na vašem mobilním zařízení, mělo by dojít k úspěšnému propojení, což počítač ohlásí.

Ovládání aplikace OkoAndroid

Aplikaci OkoAndroid nemusíte nijak obsluhovat, pouze je třeba ji spustit. Poté již slouží pouze jako nástroj pro dorozumívání mezi počítačem a mobilním zařízením. Pokud aplikaci uzavřete pomocí Alt+F4, nebude ukončena, ale pouze minimalizována do systémové lišty, aby mohla stále sloužit pro komunikaci mezi počítačem a mobilním zařízením. Pokud budete chtít aplikaci OkoAndroid skutečně ukončit, stiskněte namísto kombinace Alt+F4 klávesovou zkratku Alt+F10. Aplikaci OkoAndroid můžete také nastavit tak, aby se spouštěla automaticky po startu počítače. Tuto volbu můžete zapnout nebo vypnout v aplikační nabídce Nastavení zvolením položky Po spuštění. V takovém případě se po startu počítače spustí OkoAndroid minimalizovaný na systémové liště. Budete-li chtít ovládat počítač z mobilního telefonu pomocí gest, je třeba v aplikační nabídce Nastavení zvolit položku Ovládání Winmonitoru. Jak již název této položky napovídá, ovládání gesty bude funkční pouze v případě, že je na počítači spuštěný odečítač Winmonitor.

Ovládání aplikace Asistent Link

Aplikace Asistent Link slouží na vašem mobilním zařízení k ovládání počítače pomocí hlasových příkazů či gest. Po jejím spuštění dojde ke spojení s počítačem, na kterém běží aplikace OkoAndroid. Počítač úspěšně navázané spojení s mobilním zařízením ohlásí. Poté již budete moci na displeji vašeho telefonu provádět gesta, která budou ovládat počítač, což bude fungovat tehdy, bude-li spuštěn na počítači odečítač Winmonitor. Budete moci ale také speciálním gestem vyvolat naslouchání vašemu hlasovému příkazu, na který počítač zareaguje. Budete-li chtít obsluhovat počítač pomocí gest, doporučujeme pozastavit na mobilním zařízení odečítač. Aplikace Asistent Link ponechává stále rozsvícený displej, aby v průběhu jejího používání nedošlo k uzamčení zařízení.

Využití hlasových příkazů

Pokud na mobilním zařízení se spuštěnou aplikací Asistent Link podržíte dva prsty na displeji, dojde k aktivaci naslouchání vašemu hlasovému příkazu. Toto naslouchání je indikováno zvukem, který se ozve z mobilního zařízení. Jakmile tento zvuk uslyšíte, můžete vyslovit některý z předem definovaných hlasových příkazů. Jejich seznam naleznete v sekci Seznam hlasových příkazů. Po vyslovení příkazu vydá zařízení jiný zvuk oznamující ukončení naslouchání. Poté počítač na vámi zadaný hlasový příkaz zareaguje.

Seznam hlasových příkazů

Kolik je hodin?

- aktuální čas

Kolikátého je?

- aktuální datum

Jaký den je (datum)

- oznámí, jaký den odpovídá zadanému datu, příklad: jaký den je čtvrtého června 2017

Kolikátý je týden / jaký je týden?

- ohlásí číslo aktuálního týdne

Kdo má svátek (datum)?

- jména, která mají dnes svátek, je-li zadáno datum, budou zobrazena jména, která mají svátek ve zvoleném datu, příklad: Kdo má svátek? Kdo má svátek pátého dubna?

Kdy má svátek (jméno):

- ohlásí datum, ve kterém má zadané jméno svátek, příklad: kdy má svátek Vendula

Kolik je venku stupňů? / Jaká je venku teplota?

- ohlásí aktuální venkovní teplotu

Počasí / jak bude (kdy)?

- ohlásí, jaké bude dnes počasí. Pokud bude uvedeno kdy, ohlásí počasí v zadaný den. Je možné zeptat se na počasí až týden dopředu, příklad: jaké je počasí? Jak bude zítra? Jak bude v pátek?

Horoskop (znamení)

- ohlásí horoskop na aktuální den pro zadané znamení, příklad: horoskop Beran

Fáze měsíce (datum)

- ohlásí aktuální informace o fázi měsíce, pokud bude zadáno datum, oznámí fázi měsíce v zadaném datu, příklad: fáze měsíce, fáze měsíce druhého února

Význam jména (jméno)

- vyloží význam zadaného jména, příklad: význam jména Zuzana

PSČ (adresa)

- najde poštovní směrovací číslo zadané adresy, příklad: pé es čé Brno Drážní

Spočítej / vypočítej (příklad)

- výsledek zadaného příkladu, pokud se místo prvního operandu použije klíčové slovo "výsledek", bude dosazen výsledek předchozího výpočtu, příklad: 3 + 5, výsledek mínus 2

zopakuj výsledek

- zopakuje výsledek předchozího výpočtu

Napiš (text)

- vloží zadaný text do aktuálně zobrazeného editačního pole, například do Elvedu

stiskni (klávesa)

- pošle do systému zadanou klávesu

Rádio (název)

- spustí přehrávání zadaného rádia

Vypni rádio

- ukončí rádio

Zavři okno / ukonči program

- zavře okno či aplikaci, která má právě focus

Vypni počítač

- vypne počítač

Restartuj počítač

- restartuje počítač

Otevři soubor (název)

- otevře soubor zadaného názvu (prohledá Dokumenty a podsložky)

Volej / zavolej (jméno)

- vytočí číslo zadaného kontaktu, kontakt musí být uložen v Telefonním seznamu

Pošli SMS / pošli textovou zprávu (jméno)

- zeptá se na text zprávy a po dotazu, zda skutečně chcete odeslat zadanou textovou zprávu zvolenému kontaktu, zprávu odešle

Nová událost.

- zeptá se na název události, na datum a času události, poté se zeptá, zda skutečně chcete přidat událost s vámi vysloveným názvem, datem a časem do Diáře a poté událost přidá, příklad: nová událost, nová událost lékař

Dnešní události

- ohlásí události na dnešní den

pošli mail

- zeptá se na příjemce z Telefonního seznamu, Předmět a text zprávy a po vašem potvrzení odešle e-mailovou zprávu

Ovládání gesty

Pokud je na počítači spuštěn odečítač Winmonitor a v aplikaci OkoAndroid zapnuta v aplikační nabídce Nastavení položka Ovládání Winmonitoru, lze z mobilního zařízení ovládat počítač gesty. Ovládání je totožné s ovládáním tabletu s dotykovou obrazovkou. Pro podrobnější popis, prosíme, nahlédněte do příslušné sekce v nápovědě odečítače Winmonitor.

Konec nápovědy.


Přejít na Obsah