Pošta.
Oko Mail
Program Oko Mail slouží k práci s elektronickou poštou. Umožňuje přijímat a odesílat mailové zprávy, přijaté zprávy číst a odpovídat na ně, vybírat si příjemce z Telefonního seznamu, připojovat ke zprávám přílohy atd. Všechny tyto operace jsou navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejjednodušší a přitom stejně efektivní jako v jiných aplikacích určených pro práci s elektronickou poštou.
Pro svou práci program Oko Mail nepotřebuje nezbytně připojení k Internetu. Můžete si zprávy číst a dokonce i psát zprávy nové. Jakmile však budete chtít vaše napsané zprávy odeslat či přijmout zprávy nové, budete připojení k Internetu potřebovat.
Pohyb po zprávách
Po spuštění programu Oko Mail se budete nacházet v seznamu přijatých zpráv. Po jednotlivých zprávách se pohybujete šipkou nahoru nebo dolů. Počítač vám u každé zprávy ohlásí, kdo zprávu odeslal, dále předmět zprávy a datum a čas, kdy byla zpráva odeslána. V případě, že jste si ještě zprávu nepřečetli, je před vyslovením jména odesílatele přehrán zvuk. Může být rovněž ohlášeno slovo Nepřečteno, pokud to bude nastaveno v dialogu Nastavení programu zatržením položky Přehrát zvuk nepřečtené zprávy. Pokud obsahuje zpráva přiložené soubory, bude před jménem odesílatele ohlášeno slovo Příloha.
Význam složek
V programu Oko mail jsou všechny přijaté zprávy ukládány do složky Přijaté. Všechny zprávy, které odešlete, se ukládají do složky Odeslané. Zprávy, které rozepíšete a chcete je dopsat později, se ukládají do složky Koncepty.
Do seznamu složek se dostanete tak, že v seznamu zpráv stisknete klávesu Backspace. Poté si šipkou nahoru nebo dolů můžete zvolit složku a stiskem klávesy Enter se dostanete do seznamu zpráv, které vámi zvolená složka obsahuje.
Přijetí nových zpráv a odeslání všech napsaných zpráv
Chcete-li přijmout všechny nové zprávy, které přišly do vaší mailové schránky a zároveň odeslat všechny zprávy, které máte ve složce Pošta k odeslání, zvolte položku Přijmout poštu z aplikační nabídky Nástroje nebo stiskněte klávesu F5. Pokud budou přijaty nové zprávy, bude jejich seznam automaticky přečten. Čtení můžete kdykoli přerušit kombinací kláves CTRL+SHIFT.
Čtení zpráv
Chcete-li si vybranou zprávu přečíst, stiskněte klávesu Enter. Program se vás zeptá, co chcete s vybranou zprávou udělat. Vy si můžete šipkou nahoru nebo dolů zvolit požadovanou akci. Chcete-li si zprávu přečíst, zvolte položku Otevřít. Zvolená zpráva bude otevřena a vy si ji můžete pomocí kurzorových šipek prohlédnout. Klávesou Escape zprávu zavřete a vrátíte se zpět do seznamu doručených zpráv.
Vytvoření nové zprávy
Chcete-li vytvořit novou zprávu, zvolte položku Nová zpráva z aplikační nabídky Zpráva nebo stiskněte CTRL+N. Objeví se okno pro novou zprávu a Vy se budete nacházet na tlačítku Vybrat příjemce. Chcete-li si vybrat osobu, které zprávu posíláte, z vašeho Telefonního seznamu, stiskněte na tomto tlačítku Enter. Otevře se Telefonní seznam, kde si budete moci vybrat požadovaný kontakt a po stisku Enter se vrátíte zpět do okna nové zprávy a budete přesunuti na políčko Předmět.
Chcete-li zadat mailovou adresu osoby přímo a tedy osobu nechcete vyhledávat v Telefonním seznamu, stiskněte na tlačítku Vybrat příjemce klávesu Tabulátor. Přesunete se na políčko Komu, kde můžete mailovou adresu zadat. Chcete-li vložit znak zavináč, stiskněte pravý ALT spolu s písmenem V. Po vložení mailové adresy stiskněte Tabulátor a přesunete se na políčko Předmět. Sem napište krátce a výstižně, o čem Vaše zpráva bude. Poté stiskněte Tabulátor a přesunete se na text zprávy, kam můžete napsat text vašeho dopisu.
Poté, co zprávu napíšete, máte několik možností: chcete-li zprávu zařadit do pošty k odeslání, stiskněte CTRL+Enter. Zpráva bude zařazena do složky Pošta k odeslání a bude odeslána ve chvíli, kdy stisknete klávesu F5.
Další možností po dopsání zprávy je stisknout klávesu Escape. Program se vás zeptá, co chcete udělat a nabídne vám různé možnosti, co můžete s rozepsanou zprávou dělat:
Odeslat poštu
zpráva bude zařazena do pošty k odeslání, je to stejná operace jako stisk CTRL+Enter
Přílohy
ke zprávě budete moci připojit soubory, které si vyberete,
Uložit jako koncept
tato volba je vhodná tehdy, pokud chcete zprávu dopsat někdy později. Zpráva se uloží do složky Koncepty a vy ji budete moci v této složce otevřít a upravit či doplnit.
Zpět
vrátíte se zpět k rozepsané zprávě.
Ukončit a návrat do pošty
vaše rozepsaná zpráva bude vymazána a vy se vrátíte zpět do seznamu zpráv.
Mohou se zde objevit také další možnosti, které vám pomohou správně vyplnit všechny potřebné údaje. Například zapomenete-li vyplnit předmět zprávy, bude zde také možnost Vyplnit předmět, po jejímž zvolení budete přesunuti na políčko Předmět, který budete moci vyplnit.
Jak odpovědět na zprávu
Chcete-li odpovědět někomu na zprávu, kterou vám poslal, vyberte si tuto zprávu v seznamu zpráv a zvolte položku Odpovědět z aplikační nabídky Zpráva nebo stiskněte kombinaci kláves CTRL+R. Otevře se okno pro psaní nové zprávy, ve kterém však již bude vyplněn odesílatel, tedy v políčku Komu bude vyplněna adresa osoby, která vám dopis poslala a bude také vyplněn předmět. Ten je stejný jako u zprávy, na niž odpovídáte, jen je před něj přidáno Re: (z anglického Reply - odpovědět). Vy se budete nacházet v textu zprávy, takže rovnou můžete začít psát vaši odpověď. Aby si odesílatel při čtení vaší odpovědi mohl připomenout, na jaký dopis odpovídáte, je původní znění dopisu zařazeno pod text dopisu, který budete psát vy. Chcete-li odpověď odeslat, postupujte stejně jako u nové zprávy, tedy stiskněte CTRL+Enter pro zařazení do pošty k odeslání nebo Escape pro nabídku dalších možností.
Ohlášení informací o složce či o zprávě
Po zvolení položky podrobnosti o zprávě v aplikační nabídce Zpráva nebo po stisku klávesy F2 na vybrané zprávě v seznamu Zpráv se dozvíte, kdo zprávu odeslal, kdy byla odeslána a zda již byla přečtena.
Stisknete-li F2 na složce v seznamu složek, dozvíte se, kolik je ve vybrané složce zpráv a kolik z nich ještě nebylo přečteno.
Vymazání zprávy
Chcete-li vymazat zprávu, vyberte ji v seznamu zpráv a stiskněte klávesu Delete. Program se vás dotáže, zda opravdu chcete zvolenou zprávu vymazat. Odpovíte-li Ano, dojde k přesunu zprávy do složky Koš. Pokud pro vymazání použijete kombinaci kláves Shift+Delete, proběhne trvalé odstranění zprávy z programu Oko Mail. Dotaz před přesunem zprávy do koše lze vypnout v okně Nastavení programu na záložce Čtení a ohlašování zpráv zrušením zatržení u volby Dotázat se při mazání. Poté budou zprávy přesunuty do koše okamžitě po stisku klávesy Delete.
Přidání odesílatele do kontaktů
Pokud si chcete přidat osobu, která vám poslala mail, do vašich kontaktů, zvolte položku Přidat do kontaktů z aplikační nabídky Zpráva. Objeví se okno, ve kterém můžete vyplnit jednotlivé údaje týkající se přidávané osoby, přičemž jméno a mailová adresa již budou vyplněny. Pro uložení osoby do kontaktů stiskněte tlačítko Uložit, pokud chcete zadávání zrušit, stiskněte Escape.
Zobrazení zpráv
V aplikační nabídce Zobrazení můžete v podnabídce Seřadit nastavit, v jakém pořadí budou zprávy v seznamu zpráv zobrazovány. Zvolíte-li položku Od nejnovější zprávy (výchozí nastavení), bude jako první položka v seznamu zpráv (nejvíce nahoře) nejnovější zpráva a jako poslední (úplně dole) nejstarší zpráva. Zvolíte-li možnost Od nejstarší zprávy, budou zprávy zobrazeny v opačném pořadí, tedy nejstarší zpráva bude na prvním místě v seznamu (nejvíce nahoře).
Můžete si také nechat zobrazit pouze ty zprávy, které jste ještě nečetli a to zvolením položky Zobrazit pouze nepřečtené v aplikační nabídce Zobrazení. Můžete si rovněž nechat zobrazit pouze ty zprávy, které jste právě přijali jako nové zprávy. Zobrazení pouze nových zpráv zapnete zvolením položky Zobrazit nově přijaté z aplikační nabídky Zobrazení. Pokud se budete chtít vrátit ke zobrazení úplně všech zpráv tedy i těch přečtených či dříve přijatých, zvolte v aplikační nabídce Zobrazení položku Zobrazit všechny zprávy.
Prohledávání zpráv
Chcete-li najít zprávu obsahující určitý text, můžete zvolit z nabídky Úpravy položku Prohledat nebo můžete stisknout kombinaci kláves CTRL+F. Do políčka, které se objeví, zadejte hledaný text a stiskněte Enter. Budete přesunuti na první zprávu obsahující zadaný text. Chcete-li najít další zprávu s tímto textem, zvolte z aplikační nabídky položku Najít další nebo stiskněte klávesu F3. Chcete-li se vrátit k předchozímu výsledku, zvolte z aplikační nabídky Úpravy položku Najít předchozí z aplikační nabídky Úpravy nebo stiskněte kombinaci kláves SHIFT+F3.
Automatické ohlašování nových zpráv
Program Oko Mail může být nastaven tak, aby vám automaticky přečetl nové mailové zprávy. Není třeba, abyste měli program otevřený, stačí, když bude na systémové liště, kam se umístí automaticky po každém jeho zavření či je-li nastaven tak, aby se spouštěl po startu počítače.
Zprávy jsou čteny prostřednictvím SAPI5 hlasů zcela nezávisle na tom, jaký hlas máte nastaven ve vašem odečítači a v programech Asistenta.
Ohlašování nových zpráv můžete přerušit pomocí kombinace kláves CTRL+SHIFT. Tato kombinace byla zvolena z toho důvodu, abyste ve chvíli, kdy vám Oko Mail začne ohlašovat nové zprávy, mohli pomocí klávesy CTRL přerušit promluvu vašeho odečítače a dobře tak rozuměli ohlašování nových zpráv.
Pokud v průběhu ohlašování nových zpráv stisknete klávesu pravý ALT, přerušíte aktuálně ohlašovanou zprávu a přeskočíte na ohlášení zprávy další.
Pro nastavení způsobu automatického ohlašování nových zpráv slouží záložka Čtení a ohlašování v okně Nastavení programu, které bude popsáno níže. Můžete zde nastavit, zda chcete ohlásit počet nových zpráv, zda chcete ohlašovat kromě odesílatele také předmět zpráv, jestli přehrávat zvuk před zahájením ohlašování nových zpráv, mezi jednotlivými zprávami a na konci zpráv. Můžete také zcela vypnout ohlašování nových zpráv.
Nastavení hlasu pro nové zprávy
Zvolením položky Nastavení hlasu pro nové zprávy v aplikační nabídce Nástroje či stiskem klávesy F11 se otevře okno, ve kterém můžete nastavit parametry hlasu, který vám bude předčítat nové zprávy. Můžete nastavit jak samotný hlas (pouze SAPI5) tak i jeho výšku, rychlost a hlasitost.
Práce se složkami
Pro lepší přehlednost si můžete zprávy roztřídit do vlastních složek. Nejprve je třeba vytvořit složku, poté je možné do této složky kopírovat či přesouvat jednotlivé zprávy.
Vytvoření nové složky
Chcete-li vytvořit novou složku, stiskněte klávesu F7. Zadejte název složky a stiskněte Enter. Bude vytvořena prázdná složka zadaného jména.
Kopírování zpráv do složky
Vyberte si zprávu nebo zprávy, které chcete zkopírovat do určité složky. Poté stiskněte Ctrl+C. Objeví se seznam složek, do kterých můžete zprávy zkopírovat. Vyberte si pomocí šipek nahoru nebo dolů složku a stiskněte Enter. Proběhne kopírování. Zprávy tedy zůstanou v původním umístění a budou se rovněž nacházet i ve vybrané složce.
Přesouvání zpráv do složky
Vyberte si zprávu nebo zprávy, které chcete přesunout do určité složky. Poté stiskněte Ctrl+X. Objeví se seznam složek, do kterých můžete zprávy přesunout. Vyberte si pomocí šipek nahoru nebo dolů složku a stiskněte Enter. Proběhne přesun. Zprávy tedy budou z původního umístění odstraněny a budou k dispozici již jen ve vybrané složce.
Nastavení programu
Chování programu Oko Mail můžete ovlivnit řadou různých nastavení. Okno Nastavení programu vyvoláte z aplikační nabídky Nástroje zvolením položky Nastavení programu nebo stiskem klávesy F12.
Okno Nastavení programu se skládá zněkolika záložek, z nichž každá obsahuje různé nastavovací
prvky. Následuje seznam nastavovacích prvků a jejich popis.
Záložka Obecné:
Spustit po startu (zatrženo/nezatrženo):
pokud bude tato volba zatržena, bude se program Oko Mail spouštět při startu počítače. Bude spuštěn minimalizovaný na systémové liště a bude hlídat nové zprávy, které přijdou do vaší mailové schránky.
zobrazit dotaz při uzavření (rozbalovací seznam):
v tomto seznamu si šipkou nahoru nebo dolů můžete zvolit, jak se bude program chovat při jeho uzavírání. Volba Zobrazit dotaz při uzavření zajistí, že se vás při zavírání program zeptá, co chcete udělat, zda program ukončit nebo jej skrýt na systémovou lištu. Volba Ukončit při uzavření zajistí při zavírání programu jeho ukončení bez dotazu a volba Skrýt při uzavření zajistí při zavírání programu jeho minimalizaci na systémovou lištu bez dotazu.
Po spuštění přejít do Doručené pošty (zatrženo/nezatrženo):
bude-li tato volba zatržena, přepne se po spuštění program automaticky do složky Doručená pošta, takže si hned budete moci číst příchozí zprávy. Pokud zatržena nebude, budete se po spuštění programu nacházet v seznamu složek.
Stáhnout nové zprávy po startu (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, Oko Mail stáhne všechny nové mailové zprávy okamžitě po jeho spuštění.
Interval kontroly nových zpráv:
můžete nastavit interval pro automatickou kontrolu a stahování nových zpráv. Interval se nastavuje v minutách, hodnotu měníte pomocí šipek nahoru a dolů.
Odesílat okamžitě (zatrženo/nezatrženo):
pokud tuto volbu zatrhnete, bude zpráva odeslána ihned poté, co stisknete kombinaci CTRL+Enter nebo zvolíte položku Odeslat zprávu. Pokud tuto volbu nezatrhnete, bude po stisku CTRL+Enter nebo po zvolení položky Odeslat zprávu každá zpráva umístěna do složky Pošta k odeslání a bude tam čekat do chvíle, než stisknete klávesu F5 pro přijetí a odeslání všech zpráv.
Zobrazit text původní zprávy v odpovědi (zatrženo/nezatrženo):
pokud zrušíte zatržení u této volby, nebude při odpovědi zobrazován text původní zprávy, avšak k vaší odpovědi bude při odesílání připojen, takže příjemci se zobrazí pod vaší zprávou.
Zahrnout text původní zprávy v odpovědi (zatrženo/nezatrženo):
zatrhnete-li tuto volbu, bude k vaší odpovědi připojen text zprávy, na kterou odpovídáte.
Horká klávesa:
slouží pro nastavení kombinace kláves, která otevře program Oko Mail ve chvíli, kdy je minimalizován na systémové liště. Pro nastavení této kombinace kláves se přesuňte na políčko Horká klávesa a požadovanou kombinaci kláves stiskněte.
Smazat horkou klávesu:
toto tlačítko vymaže kombinaci kláves, která byla stisknuta v políčku Horká klávesa.
Horká klávesa pro čtení zpráv:
slouží pro nastavení kombinace kláves, kterou můžete stisknout pro zopakování naposledy ohlášených nových zpráv.
Smazat horkou klávesu:
toto tlačítko vymaže kombinaci kláves, která byla stisknuta v políčku Horká klávesa pro čtení zpráv.
Záložka Čtení a ohlašování:
Ohlašovat datum (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude při pohybu v seznamu zpráv u každé zprávy ohlášeno kromě odesílatele a předmětu také datum, kdy byla zpráva odeslána.
Přečtení zprávy po otevření (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude po otevření zprávy její obsah automaticky přečten.
Dotázat se při mazání (zatrženo/nezatrženo):
pokud tato položka nebude zatržena, budou po stisku klávesy Delete zprávy vymazány okamžitě, tedy bez dotazu na smazání zprávy.
Přehrát zvuk nepřečtené zprávy (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, je při pohybu v seznamu zpráv před nepřečtenou zprávou přehrán krátký zvuk.
Ohlásit stav nepřečtené zprávy (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, je při pohybu v seznamu zpráv před nepřečtenou zprávou ohlášeno slovo nepřečteno.
Úvodní zvuk nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda bude před ohlášením nových zpráv přehrán zvuk.
Oddělovací zvuk u nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda mezi jednotlivými ohlašovanými mailovými zprávami zazní oddělovací zvuk.
Zakončovací zvuk u nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda bude přehrán zvuk za poslední ohlášenou novou zprávou.
Ohlásit počet nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
je-li tato volba zatržena, bude před ohlašováním nových zpráv oznámen celkový počet nových zpráv.
Ohlásit předmět nových zpráv (zatrženo/nezatrženo):
tato volba určuje, zda bude u nových zpráv kromě odesílatele ohlašován také jejich předmět.
Záložka Zvukový mail:
Formát záznamu (přepínač):
šipkou nahoru nebo dolů můžete vybrat formát zvukového záznamu při použití funkce Zvukový mail. Záznam formátu Wav zabírá více místa a je kvalitnější, záznam formátu MP3 je o něco méně kvalitní, avšak co se týče místa mnohem úspornější.
Sbalit (zatrženo/nezatrženo):
pokud tuto volbu zatrhnete, bude příloha zvukového mailu zabalena ve formátu Zip, což může být vhodné v případě, kdy určitý poštovní server odmítá propustit soubory formátu Wav nebo MP3.
Nastavení účtů
Pokud chcete přijímat a odesílat elektronickou poštu, je zapotřebí programu Oko Mail dát vědět o tom, u kterého poskytovatele je vaše schránka umístěna, jaké jsou k ní vaše přístupové údaje atd. Těmto parametrům vaší schránky se říká účet. Pokud máte více mailových schránek, můžete si v programu Oko Mail nastavit i více účtů a program bude stahovat zprávy z více mailových schránek. V programu musí být nastaven vždy nejméně jeden účet, aby bylo možné přijímat a odesílat zprávy.
Chcete-li provádět nastavení či úpravu účtů v programu Oko Mail, zvolte položku Nastavení účtů z aplikační nabídky Nástroje. Otevře se okno, ve kterém se budete nacházet v seznamu účtů, které byly již do programu Oko Mail přidány.
V okně jsou dostupné následující položky, na které se můžete přesunout stiskem klávesy Tabulátor:
Seznam účtů:
nacházíte se na něm po otevření okna a obsahuje všechny dosud přidané účty.
Výchozí (zatrženo/nezatrženo):
pro jeden účet ze seznamu můžete zatrhnout tuto položku. Ten účet, u nějž tuto položku zatrhnete, bude používán jako výchozí účet pro odesílání nových zpráv.
Nový:
tlačítko sloužící pro přidání nového účtu.
Vlastnosti:
tlačítko sloužící pro úpravu účtu vybraného v seznamu účtů.
Smazat:
tlačítko sloužící pro vymazání účtu vybraného v seznamu účtů.
Zavřít:
tlačítko sloužící k zavření okna s účty.
Přidání nového účtu
Pro přidání nového účtu se přesuňte klávesou Tabulátor na tlačítko Nový a stiskněte Enter. Otevře se okno obsahující záložky: POP3, SMTP a Upřesnit.
Záložka POP3:
Jméno (editační pole):
vyplnění tohoto pole je nepovinné. Můžete sem zadat pojmenování vytvářeného účtu. Pokud jméno nezadáte, bude účet pojmenován podle vloženého POP3 serveru.
POP3 server (editační pole):
do tohoto pole vyplňte POP3 server, tedy server sloužící pro příjem pošty.
Uživatel (editační pole):
do tohoto pole vyplňte přihlašovací jméno k vašemu POP3 serveru.
Heslo (editační pole):
do tohoto pole vyplňte heslo pro přihlášení k vašemu POP3 serveru.
Vymazat zprávy ze serveru (zatrženo/nezatrženo):
pokud toto políčko zatrhnete, budou všechny zprávy po stažení do vašeho počítače vymazány z poštovního serveru.
Přepínač určující typ serveru:
zde můžete zvolit, zda váš poštovní server je typu POP3 nebo IMAP.
Záložka SMTP:
SMTP server (editační pole):
do tohoto pole vyplňte jméno serveru, který slouží pro odesílání vaší pošty.
Přihlásit se k serveru (zatrženo/nezatrženo):
pokud SMTP server vyžaduje autentizované přihlášení, zatrhněte tuto volbu, abyste mohli dále vyplnit přihlašovací údaje.
Jméno pro přihlášení (editační pole):
toto pole je dostupné pouze po zatržení volby Přihlásit se k serveru a slouží k zadání přihlašovacího jména k SMTP serveru.
Heslo (editační pole):
toto pole je dostupné pouze po zatržení volby Přihlásit se k serveru a slouží k zadání přihlašovacího hesla k SMTP serveru.
Jméno odesílatele (editační pole):
do tohoto pole vyplňte jméno, které se bude zobrazovat uživatelům, kterým pošlete mail, jako jméno odesílatele.
Adresa odesílatele (editační pole):
do tohoto pole vyplňte mailovou adresu, která se bude zobrazovat uživatelům, kterým pošlete mail, jako adresa odesílatele. Tato adresa se použije vždy, když bude uživatel odpovídat na vámi zaslaný mail.
Záložka Upřesnit:
Číslo portu odchozí pošty SMTP (editační pole):
v tomto poli lze zapsat číslo portu SMTP serveru. Většinou tento údaj není třeba měnit.
Server odchozí pošty požaduje SSL (zaškrtávací pole):
zaškrtněte, pokud server využívá protokol SSL/TLS.
Číslo portu příchozí pošty POP3 (editační pole):
v tomto poli lze zapsat číslo portu POP3 serveru. Většinou tento údaj není třeba měnit.
Server příchozí pošty požaduje SSL (zaškrtávací pole):
zaškrtněte, pokud server využívá protokol SSL/TLS.
Veškerá nastavení uložíte stiskem tlačítka Ok nebo zrušíte stiskem tlačítka Storno.
Parametry při spuštění
mailto
Při spuštění se objeví dialog nové pošty s vyplněnými poli, jejichž obsah je zadán v parametru. Například,
mailto:honza@mail.cz?subject=Pozdrav&body=Jak se máš&attach=C:\pozdrav.txt
Tento způsob spuštění je používán například programem Telefonní seznam pro zaslání mailu vybranému kontaktu.
textmail
Při spuštění se otevře dialog "Co dělat" s volbou příjemce a poté dialog nové pošty.
filemail
Při spuštění se otevře dialog "Co dělat" s volbou příjemce a poté dialog nové pošty. V poli předmětu a
obsahu zprávy je již vyplněn vzorový text. Před odesláním a v nabídce "Co dělat" zobrazené po stisku klávesy ESCAPE
je nabídnuta volba výběru souboru.
sndmail
Při spuštění se otevře dialog "Co dělat" s volbou příjemce, pak záznam zvuku a dialog nové pošty.
V poli předmětu a obsahu zprávy je již vyplněn vzorový text. Zvukový záznam je odeslán jako příloha.
newmail
Při spuštění dojde ke kontrole nové pošty.
/h
Program je spuštěn a objeví se jako položka na liště.
Nastavení pro účet Gmail
Komunikace s poštovním účtem Gmail vyžaduje zabezpečený přístup. Popisované nastavení se ovšem také týká
všech poštovních serverů používajících TSL a SSL.
Nastavení účtu Gmail
Pomocí webového prohlížeče se přihlaste ke svému účtu Google.
Přejděte do pošty Gmail.
V nastavení pošty zvolte položku "Přeposílání a protokol POP/IMAP".
Následně se zobrazí formulář, který obsahuje oddíl
"Stahování přes protokol POP:"
Zde vyberte pro položku "1.Stav" volbu přepínacího tlačítka "Zpřístupnit protokol POP pro veškerou poštu (i pro poštu, která již byla stažena)".
Pokud budete chtít, aby se pošta po stažení na serveru mazala, přejděte na položku
"2. Jsou-li zprávy stahovány pomocí protokolu POP, chci:".
Zde vyberte v rozbalovacím seznamu položku "smazat zprávu ze služby Gmail".
Ukončete tlačítkem "Uložit změny".
Úpravy nastavení OKO MAil
Karta POP3.
POP3 Server: pop.gmail.com
Uživatel: zadejte vaši adresu účtu gmail
Heslo: zadejte vaše heslo účtu gmail
Vymazat zprávy ze serveru: tuto volbu je nutné provést přímo v nastavení účtu Gmail
Přepínač POP3/IMAP: volbu neupravujte
Karta SMTP.
SMTP Server: smtp.gmail.com
Přihlásit k serveru: zaškrtněte
Jméno pro přihlášení: zadejte vaši adresu účtu gmail
Heslo: zadejte vaše heslo účtu gmail
Jméno odesílatele: zadejte vaše jméno
Adresa odesílatele: zadejte vaši adresu účtu gmail
Karta Upřesnit.
Zaškrtněte obě volby jak pro odchozí tak i pro příchozí server.
Odpovídající číslo portů bude přiděleno automaticky.
Výše uvedený popis odpovídá současnému rozhraní nastavení Google Gmailu a nelze vyloučit,
že ze strany Google mohou být provedeny úpravy tohoto rozhraní.
Konec nápovědy.
Přejít na Obsah