Databáze.


Úvod.

Umožňuje ukládat, třídit a vybírat data. Informace vkládané do počítače jsou často texty. Pokud lze údaje v textu rozdělit do určitých kategorií, například jméno, adresa, atd., pak většinou zvolíme jednoduchou tabulku. Taková tabulka se ale jen obtížně upravuje. Například změnit sled sloupců nebo rozsah zobrazených dat znamená nemalé úsilí, jehož výsledkem je zase nová tabulka. Pro takový úkol je vhodný databázový program.

Členění dat.

Údaje vložené do databáze obsahují jednu nebo více položek. Například to může být jméno, příjmení, adresa a podobně. Tyto položky se nazývají pole a lze si je představit jako sloupec tabulky. Každý údaj obsahující jednu nebo více položek se nazývá záznam a lze jej popsat jako řádek tabulky. Jednotlivá pole záznamu se liší nejen pojmenováním, ale také typem dat. Typ může být textový nebo číselný. U číselného typu může být použit formát data. Díky tomu pak můžeme data třídit, například u číselného typu řadit podle velikosti. U textu může být třídění abecední nebo podle výskytu nějakého textu. Databáze musí obsahovat alespoň jednu tabulku.

Zobrazení dat.

Výhodou databáze je schopnost vytvářet různé výběry a náhledy. Základní možnosti jsou v přímo v nabídce programu, například třídění podle, a to vzestupně, nebo sestupně. Pro každé pole lze jednotlivě zadat filtr výběru. Pokud je třeba určit složitější podmínku nebo uplatnit více podmínek, nabízí se možnosti jazyka pro databázové dotazy SQL.

Užití SQL dotazů.

SQL jazyk je použit pro usnadnění práce s databází. Slouží pro určení výběru zobrazených dat a jejich seřazení. Další příkazy SQL jazyka mohou i upravovat obsah databáze. Nejčastěji je třeba z velkého množství záznamů vybrat jen ty, které splňují určité podmínky, například vybrat jen jména osob začínajících písmenem N, bydlících v Praze a narozených po roce 1975. K tomu je v jazyce SQL vytvořen dotaz skládající se s výrazů a podmínek jednoznačně určující záznamy, které budou zobrazeny. Program umožňuje takový dotaz vytvořit, pojmenovat, uložit a opakovaně použít. Dotazy se ukládají společně s daty.
V menu Databáze najdete rozbalovací položku Dotaz SQL, kde se zobrazí všechny dotazy vytvořené v aktuálním souboru. Vytvoření nového dotazu se provádí tlačítkem Přidat. Výběr se přesune na editační pole pro zadání pojmenování dotazu. Pak přejděte klávesou TAB na pole pro zápis dotazu. Zápis dotazu musí splňovat pravidla jazyka SQL. Zadání ukončete tlačítkem Uložit. Dialog pak můžete vyvolat klávesovou zkratkou CTRL+Q, v seznamu vybrat dotaz a potvrdit ENTEREM. Více se o tvorbě dotazů dozvíte v části Jazyk SQL.

Export.

Databázi je možné v podobě určené aktuálním výběrem nebo filtrem, uložit do formátovaného textového souboru. Tento soubor je členěn tak, že každému řádku odpovídá jeden záznam. Jednotlivá pole záznamu jsou oddělena středníkem. Takový soubor lze snadno načíst do programu Word nebo Excel.

Příklad s programem Word.
Otevřete textový soubor v programu Word. Vyberte celý text (CTRL + A). Zvolte z menu Tabulka položku Převést text na tabulku. Objeví se dialog, zde zadejte jako oddělovače textu volbu Středníky a stiskněte tlačítko OK. Text bude převeden do tabulky a tu možné dále upravit a případně vytisknout.

Příklad s programem Excel.
Spusťte Excel. Zvolte z menu Data položku Načíst externí data, Importovat textový soubor. V dialogu pro výbět souboru zvolte vytvořený textový soubor. Stiskněte OK. Objeví se dialog pro načtení dat. Zvolte volbu Oddělovač a pak tlačítko Další. V dalším kroku zvolte volbu Oddělovače : Středník a můžete použít tlačítko Dokončit. Následuje ještě dotaz, kam přesně tabulku umístit, pokud neupřesníte jinak budou data zobrazena od první horní buňky.

Akce.

Užitečnou funkcí je možnost provést určenou akci podle jména pole, s využitím hodnoty právě aktuálního záznamu. Například, telefonní číslo lze použít pro vytočení, nebo adresu elekronické pošty pro vyvolání odeslání nové pošty.
Postup zadání akce přehrání zvukového souboru.
Například se může jednat o databázi hudebních nahrávek. V polích záznamu může být jméno, interpret, text písně a jméno zvukového souboru. V tom případě vytvoříme novou akci, která zajistí přehrání souboru podle vybraného záznamu. Zvolíme menu záznam, položka Akce (CTRL+K). V dialogu zvolíme tlačítko Přidat. Zadáme jméno akce, dále jméno pole, kde je uvedeno jméno souboru pro danou akci. V dalším editačním poli Akce vybereme program, který soubor přehraje, pravděpodobně Windows Media Player (pro určení cesty a jména programu můžeme použít informace ze zástupce v nabídce start). Dialog uzavřeme tlačítkem Uložit. Požadovanou akci pak následně vybereme v seznamu tohoto dialogu a potvrdíme ENTEREM. Provede se otevření Media Playeru se souborem uvedeným v odpovídajícím poli. Pokud je položka Akce prázdná, použije se pro otevření souboru program určený systémem. Například, pokud je uveden soubor s příponou HTML, bude při akci spuštěn Internet Explorer, je-li to výchozí prohlížeč souborů HTML. Jména souborů pro akce lze zadávat i s relativní cestou vzhledem k umístení souboru databáze, například, hudba\skladba1.mp3 je umístena v podsložce hudba vzhledem k otevřenému souboru.

Jazyk SQL.

Dotazy:

SELECT určení polí jménem, hvězdička vybírá vše
UPDATE změna dat
APPEND přidání
DELETE vymazání

Výrazy:

FROM výběr tabulky určené jménem, z které mají být vybrány záznamy
WHERE určuje podmínky, které musí splňovat vybrané záznamy
GROUP BY rozděluje vybrané záznamy do zvláštních skupin
HAVING určuje podmínky pro danou skupinu
ORDER BY určuje řazení vybraných záznamů, ASC vzestupně, DESC sestupně.

Logické Operátory:

AND OR NOT

Porovnávací operátory:

< menší jak
> větší
<= menší nebo rovno
>= větší nebo rovno
= rovno
<> nerovná se
BETWEEN určuje rozsah hodnot
LIKE porovnání podobnosti
IN určuje záznamy v databázi

Agregační funkce:

Využívá se ve výrazu SELECT k určení hodnoty vztahující se ke skupině záznamů.
AVG průměr hodnot daného pole
COUNT počet záznamů ve výběru
SUM součet hodnot daného pole
MAX nejvyšší hodnota v poli
MIN nejnižší hodnota v poli

Příklady:

Například je použita datadáze zemí.

SELECT * FROM tabulka1 WHERE [Kontinent] = "EU"
Vyberou se země v Evropě.

SELECT * FROM tabulka1 ORDER BY [Obyvatelstvo];
Záznamy jsou uspořádány podle počtu obyvatelstva.

Další příklady. SELECT * FROM tabulka1 ORDER BY [číslo];
- vyber všechny záznamy z tabulky tabulka1 a proveď setřídění podle pole číslo.
SELECT * FROM plán WHERE [vyřízeno] > "";
- vyber ty záznamy z tabulky plán, kde v poli vyřízeno je nějaký text.
Všimněte si, že třídění a výběry z polí závisí na typu pole. Například třídění podle data lze provést v poli, které má formát datum.

Konec nápovědy.


Přejít na Obsah