Nápověda pro Asistenta.

Úvod.

Asistent může být automaticky spuštěn po startu Windows, nebo jej lze spustit soutiskem kláves Ctrl + Alt + A. Při práci v ozvučení WinMonitorem se nabídka Asistenta objeví po stisku Ctrl + Shift + F11.

Okno Asistenta obsahuje panel tlačítek, jejichž stisknutím dojde ke spuštění nastaveného programu. V nabídce je celkem 12 tlačítek, které jsou uspořádány do dvou sloupců. Každému tlačítku v nabídce odpovídá funkční klávesa (F1F12).

Ovládání nabídky.

Pro pohyb a výběr tlačítek použijte tyto klávesy:

Pro vyhledání určitého programu z nabídky Asistenta můžete také použít funkci Rychlé hledání. Začněte psát počáteční písmena programu, který hledáte a Asistent vám navrhne aplikace, které vámi zadanými znaky začínají. Můžete si pak šipkami nahoru nebo dolů zvolit z nabízených aplikací nebo napsat další znak z názvu programu, který hledáte, a tak zúžit seznam nabízených možností. Po nalezení programu, který hledáte, stiskněte Enter a program bude spuštěn. Asistent si vede statistiky o tom, které aplikace spouštíte častěji a tyto programy vám pak při vyhledávání navrhne na prvním místě.

Nastavení tlačítka.

Tlačítko je možné nastavit, když na vybraném tlačítku stisknete Alt + Enter. Protože nastavení tlačítek je sdílené se systémovou nabídkou Start, projeví se úpravy tlačítek změnou zástupců nabídky Start ve skupině Asistent. Podobně platí, že změny provedené úpravou vlastností zástupců se projeví v nabídce Asistenta. Přitom do nabídky asistenta jsou načteny jen zástupci, jejichž jméno obsahuje informaci o umístění ve struktuře Asistenta, například Diář(5), kde údaj 5 určuje páté tlačítko nabídky. Dialog nastavení tlačítka obsahuje tyto položky:

Titul:

Tento text je zobrazen na tlačítku, kde je k němu přidán popis umístění odpovídající klávese, která toto tlačítko spouští, například Správce F1. Po zkopírování (Ctrl + C, Ctrl + V) tlačítka na třetí pozici, bude jméno tlačítka automaticky změněno na Správce F3.

Cíl:

Obsahuje cestu se jménem volaného programu. Údaj lze vyplnit ručně, nebo stiskem tlačítka Procházet, které zobrazí dialog výběru souboru z disku.
Jako údaj může být uveden text "GROUP" jenž označuje skupinu. Po stisknutí takového tlačítka se objeví podnabídka.

Argument:

Určuje parametr použitý při spuštění.

Spustit v:

Určuje nastavení pracovní složky při spuštění.

Komentář:

Tento komentář je ohlášen, když je na tlačítku stisknut mezerník a zobrazuje se při výběru tlačítek.

Kopírování a přesun položek nabídky

Položky nabídky můžete upravovat pomocí Ctrl + C (položku kopírovat do schránky), Ctrl + X (položku vyjmout do schránky) a Ctrl + V (položku vložit ze schránky). Kopírování je platné jen v rámci jedné skupiny nabídky.

Nastavení hlasu a funkcí.

Hlavní nabídka zobrazuje na pozici F11 položku Nastavení. V následně zobrazeném dialogu je v jednotlivých záložkách seskupeno nastavení pro programy Asistenta.

Záložka Hlas.

Obsahuje seznam dostupných hlasů a dále bližší nastavení, jako je hlasitost, tempo a výška. Dále jsou zde tlačítka pro metody úpravy slovníků a dalších nastavení hlasu. Tyto možnosti se týkají hlasů SAPI4.

Záložka Klávesnice.

Nastavuje způsob odezvy při psaní na klávesnici. Mimo vypnutí může být ohlášen popis klávesy nebo jen zvuk typický pro určitou skupinu kláves.

Záložka Hláskování.

Uplatňuje se pro způsob čtení jednotlivých znaků. Mimo tři úrovně lišící se rozsahem popisu znaků je možné nastavit indikaci pomocí jména, nebo použít vnitřní pravidla hlasového výstupu.

Další skupina nastavuje rozsah čtení interpunkčních znaků. Samotný program hlasového výstupu však může mít vlastní pravidla, jak dále interpretovat text. Tyto pravidla jsou určována slovníky a přístup k tomuto nastavení je na první záložce Hlas.

Záložka Ohlašování.

Určuje rozsah použití zvuků pro informaci doplňující hlas.
Zvuk pro hodiny - nastavuje přehrávání midi souboru pokud je kurzor ve tvaru přesýpacích hodin
Zvuk pro menu - nastavuje přehrávání midi souboru při vstupu nebo výstupu z menu
Zvuk pro typ objektu - nastavuje přehrávání wav souboru pro indikaci typů objektů, které získají fokus
Povolit MIDI - některé zvukové indikace budou přehrány jako MIDI. Při potížích vypněte a zvuky budou přehrány jako WAV soubory.
Ohlásit typ objektu - typ objektu je ohlášen hlasem
Ohlašovat nápovědu - zapíná nebo vypíná ohlašování kontextové nápovědy. Tuto nápovědu lze i při vypnutém ohlašování nápovědy vyčíst stiskem kombinace kláves Shift+F1.

Braillský řádek.

Zapíná a upravuje použití braillského řádku.

Záložka Vzhled.

Lupa.
Režim Lupa, který ve vymezené části obrazovky zobrazí zvětšenou část oblasti, ve které leží vybraný prvek, nebo kurzor myši. Další nastavení jsou dostupná po zobrazení zvětšeného pruhu Lupy. Po přesunutí ukazatele myši na zvětšenou oblast se objeví pruh nástrojů s tlačítky pro volbu zvětšení, šířky pruhu, umístění pruhu a přímým přístupem k dialogu nastavení. Sledovaná oblast se ovládá změnou umístění ukazatele myši, dále změnou výběru (fokusu) a změnou umístění textového kurzoru. Následují možnosti zobrazení kurzoru a filtru zobrazení v této ploše.
Barvy.
Tlačítko Barvy otevře dialog s nastavení barevného schematu pro zobrazení textu.
Kurzory.
Tlačítko Kurzory umožní zobrazit zvětšený kurzor myši.

Přímé ovládání funkcí Lupa a Zvuková myš je také možné na tlačítcích F5 a F6 ve skupině Příslušenství.

Nastavení ozvučení aplikací.

Programy Asistenta jsou ozvučeny nezávisle na WinMonitoru, mají své vlastní nastavení. Pro všechny programy, které mají být ozvučeny, musí existovat definiční soubor ve složce ASIST\SET. Aby nedocházelo ke zdvojeným hlášením musí být podobný definiční soubor umístěn i ve složce WINMONITOR\SET. Tak je zajištěno, že odečítač neozvučuje programy Asistenta. Pokud je v pracovní složce vytvořen skriptovací soubor start.vbs, bude spuštěn po startu Asistenta. Podobně je možné spustit skript end.vbs při ukončení. Tak lze automaticky upravit nebo nastavit systém v závislosti na použití Asistenta.

Konec nápovědy.


Přejít na Obsah